Jdi na obsah Jdi na menu
 


Robotour 2006

11. 2. 2007
                                      TÝMY
 
ObrazekBender team
Kamerou je vybaven i stříbrný čtyřkolový robot Bender Teamu z VUT Brno. Popsáno jejich slovy: „Chceme sestrojit robota schopného splnit zadaný úkol. To znamená postavit robota na start a podle zadané mapy projet danou cestou až do cíle. Během plnění zadaného úkolu se robot bude všemožně snažit nesjet z cesty vymezené chodníkem a nepřejet žádného náhodného kolemjdoucího.“ (robotika.cz). Jak jsem ověřila na vlastní oči, povedlo se.
                                                                                                                                
                                                         Obrazek
Pioneer3
 Jedinými profesionálními účastníky závodu byli RVM z pražské Gerstner Laboratory vedení Janem Faiglem. Jejich komerční robot Pioneer3 je vybaven kompasem, sonary, kamerou, odometrií (identifikace polohy z otáčení kol), dálkoměrem, GPS a laserovou lokalizací. Umí si pomocí skeneru vytvořit trojrozměrný model okolí a rozpoznat hranici mezi chodníkem a trávníkem. Je určen pro výzkum – mapování krajiny – dokáže fungovat i v mlze a kouři a jet rychlostí až 0,7 m/s. Příprava na závod trvala týmu tři dny
 
                                                                                                     
                                                               Obrazek
Dragons
Divoké začátky měl i tým z Dragons ČVUT & Salamander. Jejich tříkolovému robotu poháněnému motory z motorových koloběžek a navigovaný pomocí GPS, odometrie, virtuální mapy a zpracování obrazu se při prvních testech povedlo prorazit díru do dveří. Podle zvěstí kolujících mezi zasvěcenými diváky stihli robota naprogramovat během jednoho a půl dne.

 
ObrazekHiBeMaTo
 Tým HiBeMaTo tvoří Bedřich Himmel, který svého robota sestavoval půl roku. Podle stránek robotika.cz už dlouho plánuje vyrobit automatickou sekačku na trávu. Na závodě měl s sebou čtyřletého syna, kterému robot posloužil jako názorná ukázka, co všechno se dá ovládat pomocí počítače. Robot je vybaven odometrií a kompasem a měl by být schopen reprodukovat trasu, kterou jednou projel s dálkovým ovládáním. Za pozornost rovněž stojí originální způsob přepravy robota z expozice uvnitř planetária ven na závodní dráhu – majitel jej táhl na psím vodítku.